Változások az ingatlan-nyilvántartási eljárásokban!
A cél az,hogy az ingatlan-nyilvántartást elektronikus adatbázissá fejlesszék. Ezzel csökkenek a földhivatali eljárások átfutási idői, és az ezzel kapcsolatos adminisztrációs terhek.
Elektronikus ingatlan-nyilvántartás:
Megszűnik az eddigi papír alapú ügyintézés megszűnik és azt elektronikus ügyintézés váltja fel, valamint maga a nyilvántartás is elektronikussá válik. Így például az ingatlan-nyilvántartási bejegyzés és törlés iránti kérelem benyújtása is kizárólag elektronikusan lehetséges.
Kötelező jogi képviselet:
A kérelmeket ezentúl az eljáró jogi képviselő nyújtja be közvetlenül a rendszerbe, és nem a földhivatal munkatársai. A beadványokat így azonnal iktatják, és leterheltség függvényében bármely földhivatal intézheti azokat.
Nyilvántartások összekapcsolása:
az elektronikus rendszerrel a nyilvántartás összekapcsolható lesz más nyilvántartásokkal, ezzel (remélhetőleg) gördülékenyebbé válik az információáramlás és a kapcsolattartás. Talán megszűnik az a probléma is, hogy a tulajdoni lapon szereplő adatok már elévültek. (pl. lakcím, amely gondot okoz egy elővásárlás lemondásnál)
Elektronikus aláírás szükséges
A tulajdonjog bejegyzési engedélyt egy űrlapon kell létrehozni, amelyet minősített vagy minősített tanúsítványon alapuló fokozott biztonságú elektronikus aláírás elhelyezésével vagy AVDH szolgáltatással kell hitelesíteni.
Az ingatlan-nyilvántartási eljárásban ügyvédi meghatalmazás szintén csak a fenti feltételeknek megfelelő elektronikus aláírással hitelesített űrlapon adható, ennek hiányában pedig a kormányablakon vagy külképviseleten való hitelesítés útján.
Automatikus döntéshozatal: egyes kérelmeket automatikus döntéshozatali eljárás keretében bírálhat el az ingatlanügyi hatóság, így a vevő tulajdonjogát - bizonyos feltételek fennállása esetén - akár már egy órán belül is bejegyezhetik. Ez jelentős változást hozhat az eddigi várakozási időkhöz képest.
Automatikus hibaellenőrzés: további praktikus változás, hogy a kérelem adatait az informatikai rendszer a bevitelt követően azonnal ellenőrzi, és csak abban az esetben széljegyzi a beadványt, ha a szükséges adatokat helyesen töltötték ki. Ez is gyorsíthatja a folyamatot.
Személyes adatok megismerhetősége:
Változás lesz a tulajdoni lapokon kezelt adatokban is. Ezentúl a tulajdoni lapból csak a jogosult neve és lakcíme ismerhető meg szélesebb körben, a további személyazonosító adatok már csak a törvény szerinti célból, meghatározott személyek által ismerhetők meg.
Perbejegyzés: az ingatlanra vonatkozóan folyó perekről történő tudomásszerzés az ingatlan esetleges vevői és egyéb jogosultak szempontjából is fontos lehet. Jelenleg akár hónapok is eltelhetnek egy, az ingatlannal kapcsolatos per megindulása, és a tulajdoni lapon történő feljegyzés között: ráadásul a feljegyzés csak az ügyfél külön kérelmére történik meg. Ezentúl az ingatlanra vonatkozó bizonyos perek megindítása tényének bejegyzése érdekében a bíróság hivatalból értesíti az ingatlan-nyilvántartást vezető szervet, aki bejegyzi a per tényét az ingatlanra vonatkozóan.
A változásokkal az ingatlanügyben a földhivatali ügyintézés gyorsul, ellenben az eljáró ügyvédek terhe nő, amely ügyvédi munkadíj növekedéssel járhat.
A projekt bevezetése tervezetten januártól indul.
További hasznos információk az oldalon folyamatosan.