Miután megtaláltad a megfelelő ingatlant, vagy ingatlanokat, érdemes a megtekintésre mi előbbre időpontot foglalni, első körben a nappali órákra, este pedig érdemes a környéket tanulmányozni.
A helyszínen a megtekintéskor kérd el az ingatlan tulajdoni lapját, és győződj meg arról, hogy valóban rendezettek a tulajdoni viszonyok. Ha az ingatlan megtetszett, kérd be az eladótól, vagy az ingatlanostól az alapító okiratot,SzMSz-t, térképmásolatot, az ingatlan energetikai tanúsítványát, ha ikerház, akkor a használat-megosztási szerződést. Valamint tisztázzátok a legfontosabb kérdést, hogy a közüzemi dolgok rendben vannak e, van e tartozás az ingatlanon. Ha van, rajta tartozás hogyan szeretnék tehermentesíteni. Ajánlatot csak a megtekintett dokumentumok után tegyél.
A legtöbb esetben javaslom, hogy az ajánlattételt előzze meg egy megfelelő szakember általi állapotfelmérés is. Győződjetek meg arról, hogy a felújítás, ha volt, valóban el lett e végezve, a falban lévő vezetékek, a vízvezetékek épek-e és minden olyan dolog, aminek javítása vagy cseréje nagy kiadást igényel. A kisebb esztétikai problémák könnyen orvosolhatóak, de a rejtett, nagyobb hibák igen megdobhatják a kiadásokat.
Sajnos sok esetben látom, hogy bizonyos eladók csak tessék-lássék módon újítják fel az ingatlant, hogy esztétikailag szép és eladható legyen.
Mindig próbálj meg alkudozni! Ajánlattételkor sokszor írásban is kell nyilatkozni a vételi szándékodról, és biztosítékként egy bizonyos összeget (1% általában) ki kell fizetned. Egy szakértő ingatlanos hatékony segítség lehet az alkufolyamat sikeres és zökkenőmentes lebonyolításában is, a jó alkuval biztosa több pénz marad a zsebedben!
Ha sikerült megállapodni, jöhet az adásvétel :
Az adásvételi szerződés aláírásakor foglalót kell majd fizetned, ez a legtöbb esetben a vételár 10%-a. Figyelj mindenre oda, hiszen elveszítheted a foglalót, amennyiben nem fizeted ki a vételárat határidőre, vagy nem teljesíted az adásvételi szerződésben leírtakat.
Ha hitelt kell felvenned, legyél tisztában a részletekkel: mennyi hitel felvételére leszel jogosult és mennyit tudsz majd rendesen törleszteni, illetve figyelj minden egyéb feltételre és részletre. Itt megint kiemelem a hiteltanácsadó fontosságát, és az előzetes hitelbírálatot.
A fizetési ütemezést az adásvételi szerződésben gondold végig, csak olyat vállalj előre, amit biztosan tudsz teljesíteni határidőre
Birtokba adás :
A javaslatom, hogy a vételár utolsó részletének kifizetésével egyidejűleg legyen. Ezzel elkerülve azt, hogy az ingatlan vételára kifizetésre került, de az eladó valamely okból nem adja birtokba az ingatlant. A birtokba adáskor szükséges egy birtokbaadási jegyzőkönyv, melyben a dátumot és az órák állását rögzítjük. A birtokba adás után javaslom, cseréld le a zárakat, köss biztosítást és légy hálás a végbement folyamatért.
Remélem tudtam segíteni, ha további tanácsra, információra vagy segítségre van szükséged, keress bizalommal élőben van online!