Az elmúlt hónapokban az időm nagy részét tanácsadással, vagy várható piacelemzéssel töltöttem.

Nagyon sokan kerestek meg ingatlanvásárlással kapcsolatban. Több ügyfelemnek lakást kerestem, ami sikeres vásárlással zárult, sokan pedig a vétellel kapcsolatban felmerülő kérdések, vagy buktatók miatt fordultak hozzám. Tapasztalataim alapján nagyon sokan úgy kezdenek neki, hogy nem rendelkeznek megfelelő információkkal, ezért döntöttem úgy, hogy írni fogok nektek hétről-hétre egy-egy kis összefoglalót.

Ezen kívül természetesen továbbra is állok rendelkezésre egy 1 órás tanácsadás formájában személyesen, vagy online is.

Ingatlanvásárlási tippek: (1. rész)

1. Cél(ok) meghatározása
Saját célra vásárolnál? Befektetésnek? Felújítanád és eladnád? Albérletbe adnád?
Első lépésnek mindenképpen a célt javaslom meghatározni. Nagyon sokat segít a lakás típusának kiválasztásakor, hogy milyen célra vásárolod az ingatlant. Ha saját célra vásárolsz ingatlant, gondold, végig milyen állapotú legyen, mennyi időd-energiád van a felújítással foglalkozni, vagy helyette egy jó állapotú, költözhető ingatlant szeretnél. Ha befektetésnek vásárolsz, felújításra és eladásra? Ebben az esetben rendelkezel e megfelelő szakemberekkel? Mennyi időt szeretnél erre szánni? Ha albérletbe adnád, szeretnéd rögtön kiadni, vagy kisebb ráfordítás után? Esetleg teljesen felújítanád, és berendeznéd egy magasabb hozam elérése érdekében?
Kérlek ezeket az elindulás előtt mindenképp gondold át, hiszen az ingatlanvásárlás egy nagyon összetett kérdéskör.

2. Mekkora összeget tudsz a lakásvásárlásra fordítani? Hogyan finanszíroznád? Teljes önerő, vagy hitellel vásárolnál?    
Ez a kérdés fog neked abban segíteni, hogy milyen lehetőségeid vannak a piacon, mekkora értékig tudsz keresgélni. Az ár maximalizálása nagyon fontos tényező, nagyon sok időt spórolhatsz meg magadnak azzal, hogy a megfelelő sávban keresgélsz.
Tapasztalataim alapján minél magasabb önerővel rendelkezel, annál nagyobb lehetőségeid vannak a vásárláskor. Sok eladó részesíti előnyben a hitel nélküli vásárlókat, az egyszerűbb, gyorsabb, rizikó mentesebb értékesítés miatt. A vevők ebben az esetben nagyobb összeget is tudnak alkudni. Ha nincs elég önerőd, „készpénzed”, a vételár 20 %-á-val rendelkezned kell, mert a bankok a hitelhez ennyi önerőt kérnek. Minél több önerővel rendelkezel, annál alacsonyabb lesz a havi törlesztő részleted, illetve a kamat a futamidő alatt.
 Itt kérlek, előzetesen számold ki mi az a törlesztő részlet, amely számodra kényelmesen vállalható, és kalkulálj a felmerülő további költségekkel is, mint a hitelfelvétel költségei, az ügyvédi díj, vagyonszerzési illeték, bankköltség. Ezen kívül felhívom a figyelmedet egy nagyon fontos tényezőre is, amelyet nagyon sokan nem tudnak, vagy figyelmen kívül hagynak: A bank az értékbecslés alapján állapítja meg az ingatlan becsült értékét. Ha valaminek az okán az értékbecslés alacsonyabb összeget hoz ki, sajnos pótolni kell a hiányzó összeget, vagy ha nem tudod, elveszíted a foglaló értékét, amely a legtöbb esetben 10%.
 Fontos, hogy előzetesen vedd fel a kapcsolatot egy független hitelügyintézővel is, aki már a vásárlás előtt segít neked, és ad számodra egy általa felmért előzetes hitelbírálatot. (tudok ebben is segíteni)
A lakásvásárlás során sok pénz forog kockán, mindent alaposan meg kell fontolni. Egy tapasztalt ingatlanos bizony nagy segítség lehet az ügymenet minden részénél (ajánlattétel, alku, hitelügyintézés, papírmunkák, ügyintézés), rengeteg időt, és pénzt tud neked spórolni a súlyos hibák elkerülésével.

folyt. köv.

Ha kérdésed van, keress bátran!